Africké květiny – swingující samomluvy

Novinky Populárně-naučné

Vladimír Kouřil

  • Popis: vázaná, 184 stran
  • Formát: 14 x 20 cm
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)
  • EAN: 9788087506745
  • ISBN: 978-80-87506-74-5

198 Kč

Ušetřete 50 Kč
z běžné ceny 248 Kč

Koupit
v e-shopu 65. pole

„To, do čeho se možná právě včítáte, obětujete tomu něco svého času, jistěže vzácného, bude spíše nasloucháním, co si za dveřmi povídám. Slova budou autorovou samomluvou, ale budu přitom stat k těm dveřím poblíž, čelem, aby bylo dobře slyšet."

Africké květiny přinášejí širší zamyšlení nad jazzovou hudbou jako fenoménem, na němž stojí existence veškeré populární hudby. Autor připomíná také okolnosti vzniku a vývoje jazzu, rock‘n‘rollu a zabývá se hudební globalizací. Kniha ukazuje, co všechno se v souvislosti hlavně s jazzem, ale nakonec hudbou obecně, může honit v hlavě člověku, který s ní žije desítky let, je jejím náruživým posluchačem, propagátorem, hodně toho o ní ví a „něco“ si o ní také myslí. Vladimír Kouřil patří k nejserióznějším hudebním publicistům a kritikům, kteří se jazzem dlouhá léta zabývají. Nejde tedy o „z vody vyvařenou“ dojmologii, nýbrž o soudy stojící na pevných nohou zvládnuté faktografie, mimořádné posluchačské zkušenosti a v neposlední řadě i značných mezioborových znalostí. Nejednou zde zabrousíme do literatury či výtvarného umění.

Titul knihy Africké květiny odkazuje na fakt, že cesta vývoje nejen jazzu, ale celé civilizace vyšla z lůna afrického kontinentu. Přímým podnětem pak byla jedna z nejkrásnějších skladeb Dukea Ellingtona Flaurette Africaine napsaná pod dojmem jeho pracovního pobytu v Paříži.

„Kniha Africké květiny Vladimíra Kouřila zaujímá v české hudební literatuře unikátní místo. Stojí za ní silná osobnost s velkou osobní historií, která dokáže svůj milovaný celoživotní obor zprostředkovat nejen na odborné výši, ale také velice působivě a čtenářsky vstřícně. Vidím ji na českém trhu kulturní literatury jako velice potřebnou.“
Ondřej Bezr