Kámen a mouka

Novinky Krásná literatura Edice Tah – česká beletrie

Vladimír Kouřil

  • Popis: vázaná, 288 stran
  • Formát: 11,5 x 16,5
  • Edice: Tah, svazek 9
  • Rok vydání: 2017 (1. vydání)
  • EAN: 9788087506967
  • ISBN: 978-80-87506-96-7

198 Kč

Ušetřete 50 Kč
z běžné ceny 248 Kč

Koupit
v e-shopu 65. pole

POVÍDKY ZTICHLÉHO ROCK´N´ROLLU

V deseti povídkách knihy Kámen a mouka se známý hudební publicista Vladimír Kouřil (*1944), autor pěti knih o rock´n´rollu a jazzu, poprvé čtenářům představuje jako prozaik. Vypráví příběhy zdánlivě spolu nesouvisející a přesto skládajících obraz jednoho lidského života. V klidném tempu, jakoby jen nenápadně a na okraj dnešních dnů, Kouřilovy povídky podávají svědectví o snech a prožitcích celé jedné generace a vypovídají o naší zemi v průběhu více než šedesáti let. Jejich shrnujícím mottem by velice dobře mohla být autorova věta „A klasický rock´n´roll a jazz rozechvívají nadále ten drobet vesmíru, v němž žiji…“.

Redaktor Jan Šulc o knize Kámen a mouka:

Významný český hudební publicista Vladimír Kouřil, znalec jazzu a rock´n´rollu, autor několika knih o hudbě, v této knize poprvé přistoupil k psaní beletrie.

Soubor deseti povídek s podtituly „povídky ztichlého rock´n´rollu“ a „Deset příběhů ze šňůry času“ napsal v letech 1997–2015. Jeho psaní je na první pohled uměřené, střídmé, mírně nostalgické. Evokuje mnoho let života od let šedesátých do současnosti, přičemž nenápadně, jakoby mimochodem zachycuje mnoho cenných detailů z let již nenávratně minulých. Povídky s názvy Jitřenka, Hadec,      Mouka, Sound, Pastorála, Kámen, Talisman, Motto, Večernice a Popel sledují v klidném sledu hrdiny Kouřilovy generace a životních názorů, kteří prožívají lidská dramata na pozadí uplývajícího času.

Na Kouřilově knize si nejvíce cením autorské poctivosti, uměřenosti a vynikajícího postřehu při zachycení dobové atmosféry. Kouřil je člověk nesmírně citlivý a jemný – a na jeho povídkách je to vidět.