Roman Chlupatý

Roman Chlupatý

Roman Chlupatý je česko‑kanadský novinář, lektor a konzultant, který se specializuje na globální ekonomiku, politiku a průsečík těchto dvou světů.

Roman Chlupatý je partnerem a globálním stratégem v poradenské společnosti Save & Capital. Žil, pracoval a studoval v Torontu, Aarhusu, Amsterdamu, Londýně a Berlíně. Je spoluautorem The Evolution of Money vydané v roce 2016 Columbia University Press a dalších čtyř knih, které vyšly v celkem šesti jazycích včetně Mandarínštiny. Jako poradní hlas pracuje pro soukromý sektor i státní instituce. V Česku přednášel mimo jiné na Vysoké škole ekonomické, ve světě na University of Toronto.

Jako hostující lektor přednášel na řadě univerzit, např. Vysoké škole ekonomické a Danish School of Media and Journalism. Spolupracuje s českým vysíláním rádia BBC, Hospodářskými novinami nebo Investičním webem. V zahraničí se jeho práce a expertní názory objevily mimo jiné ve francouzském OWNI, čínském FT a v maltské televizi ONE.

Autor:

Orwell na steroidech

Orwell na steroidech

Roman Chlupatý

Kniha přináší rozhovory s předními českými a zahraničními ekonomy, akademiky, byznysmeny a intelektuály o přeměnách světa v příštích třiceti letech. Jaké scénáře a trendy převládnou v budoucnosti? Kdo uspěje v digitální a nejisté době a jaké vzdělání, dovednosti a vlastnosti budou pro mladou generaci klíčové?

„V těchto dnech se píše historie,“ podotýká špičková manažerka Marian Salzmanová v rozhovoru s investičním stratégem Štěpánem Uheríkem k turbulentní současnosti, a globální chaos představuje jako „nový normál“.

Dvojice, které vedly rozhovory: Martin Kupka – Ondřej Neff / Michael Romancov – Jan Kofroň / Michal Skořepa – Raffaella Tenconiová / Pavel Hnát – Bublu Thakur-Weigoldová / Miroslav Novák – Jan Lamser / Helena Horská – Petr Knap / Pavel Kysilka – Petr Beneš / Štěpán Uherík – Marian Salzmanová / Lenka Čábelová – Bob Kartous / Ján Lalka – Aleš Špidla / Roman Chlupatý – František Kinský

(R)evoluční ekonomie: O systému a lidech

(R)evoluční ekonomie: O systému a lidech

Tomáš Sedláček

Respektovaný ekonom Tomáš Sedláček si s publicistou Romanem Chlupatým k debatě přizval amerického anarchistu Davida Graebera, jednoho z vůdců světového hnutí Occupy, ale též uznávaného antropologa a autora světového bestselleru Dluh: prvních 5000 let.

Soumrak homo economicus

Soumrak homo economicus

Tomáš Sedláček

Soumrak homo economicus navazuje na úspěšnou Sedláčkovu prvotinu Ekonomie dobra a zla. I v tomto textu nalezneme snahu vrátit ekonomii lidský rozměr a lidem víru v ekonomii.

Kafkonomie: Z boží vůle bankéř

Kafkonomie: Z boží vůle bankéř

Tomáš Sedláček

Přední český ekonom Tomáš Sedláček si společně s publicistou a konzultantem Romanem Chlupatým přizvali k debatě Jorise Luyendijka. Tento nizozemský antropolog a spisovatel zkoumal v londýnské City bankéře coby specifický druh, který́ je podepsán pod nejhlubší krizí globální ekonomiky od Velké deprese ve 30. letech 20. století.